Przejdź do głównej zawartości

Żółto-niebiesko


6 czerwca to w Szwecji święto narodowe: obchodzone od 1983 roku; wcześniej, od 1893, jako Dzień Flagi. Dzień ten wybrano na pamiątkę koronacji Gustawa Wazy w 1523 i przyjęcia ustawy o prawach obywatelskich w 1809. Nie jest to może tak dramatyczne, jak dnie niepodległości, zburzenia Bastylii czy konstytucje, ale z braku innych opcji musiało się nadać. Sztokholm świętuje dzisiaj przybierając żółte i niebieskie barwy. Sprzed zamku królewskiego wypuszczono w niebo chmurę żółtych i niebieskich balonów:

Była uroczysta zmiana wart z bardzo ciekawą choreografią:

...parada:

...ludowe tańce i muzyka:

A także śpiewanie hymnu narodowego. Jakby ktoś był ciekaw, hymn Szwecji brzmi tak. Tekst i tłumaczenie można, oczywiście, znaleźć na Wikipedii;) (interesujące jest porównanie go do tekstu "Mazurka Dąbrowskiego").

I nawet obecność dywersantów z wrogiej Danii nie zdołała popsuć święta!


Komentarze

Kolleander pisze…
Wnioskuję, że okulary przeciwsłoneczne są częścią kobiecego stroju ludowego:>
martencja pisze…
Rzeczywiście, można odnieść takie wrażenie. Zaznaczyć jednak trzeba, że ten element nie obowiązuje we wszystkich wersjach;).

M.
Kolleander pisze…
I na szczęście pojawiają się też warkocze! A się zastanawiałam, czego mi brakowało...
Kolleander pisze…
Aaaa... i jeszcze coś. Powpatrywałam się znowu w Twoje zdjęcia. Te kity na głowach jeźdźców oraz sami jeźdźcy przypomnieli mi, że mam już wakacje i że mogę sobie poczytać Tolkiena oraz obejrzeć po raz kolejny ekranizację WP;) A zawsze myślałam, że mundur na mnie nie działa!
martencja pisze…
Działa, ale w zaiste przedziwny sposób;)!

M.